N-am stiut ce sa cred despre Cluj Fashion Week. Asa ca am pus niste intrebari business kinda celor de la "butoane", sa strang toate "datele". Intuim raspunsurile impreuna, pana una-alta?
Traditia vorbeste de un eveniment de moda (de breasla) pregnant, anual, la Iasi. Pulsul modei romanesti il mai iau si Bucuresti, Craiova, Constanta, de cativa ani, in evenimente mai degraba mondene, prea putin business. Cum se pozitioneaza CFW fata de acestea?
Pe langa popularizarea si creditarea anumitor nume si anumitor viziuni creative la nivel international, un fashion week "ca la carte" ar trebui sa si vanda moda, angrenand in context si buyeri / retaileri. Cum si-a propus sa fie CFW, in sensul acesta?
La cat estimati costurile saptamanii modei de la Cluj? Care sunt investitorii acestui proiect fashion? Au vazut autoritatile clujene un act cultural in CFW, v-au acordat sprijin in organizare?
Cu ce atitudine au privit creatorii locali si internationali CFW? Designerii care isi vor prezenta colectiile la Cluj intre 14 si 17 aprilie au fost selectati prin niste filtre anume? Exista si o "taxa de podium", asa cum se intampla la FW din marile capitale?
Care e short-list-ul creatorilor si VIP-urilor pentru CFW? Va avea parte evenimentul si de expunere internationala?
Cat de multe sanse are moda romaneasca sa se faca auzita si sa dea tot mai bine la export, in trei ani? (o evaluare in termeni de creativitate, vandabilitate, marketare, comunicare...) Cat de mult depind aceste sanse de evenimente precum CFW?
Se afișează postările cu eticheta alin galatescu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta alin galatescu. Afișați toate postările
Imbratisari-feshan
Dorin Dumitru, un oltean-bataios, face iar feshan-uic, din mai-nimic, la Craiova.
Festivalul asta de mode al lui e un eveniment la care ma duc mereu pregatita sa vad niste haine spre-kitsch care se pliaza, insa, pe gusturile, asteptarile si buzunarele oltenilor, niste fatuce subrede care se plimba dezgolite ca sa se-aleaga o missa dintre ele, si, culmea, pe unii dintre cei mai renumiti designeri din lume!

Agatha Ruiz de la Prada si 2 Gun Towers l-au onorat cu prezenta, pana acum, pe Dorin Dumitru, la Craiova. Urmeaza Elie Saab in 2010. Nu stiu cum face, dar reuseste necrezutul, chiar daca "peisajul" nu-l prea ajuta in negocierile cu staff-urile creatorilor internationali...
Dar daca l-ar ajuta cu adevarat? Daca si conceptul, si mizele, si promovarea unui asemenea eveniment ar fi mai putin "nebuloase"? Daca nu s-ar mai cheltui bani doar pentru "entarteimantul" unor balosi-ghiulosi care nu pricep mai-nimic din moda?

Daca si-ar uni Dorin Dumitru fortele cu Alin Galatescu si feshan-uic-ul de la Cluj, care incepe sa capete consistenta prin designerii locali creditati ce i se afiliaza (Wilhelmina Arz, Silvia Serban, Andreea Tincu, Carmen Secareanu, Valentina Vidrascu, Editha Lupea), cu rostul de a obtine garantat si o prezenta internationala inedita in Ardeal, unde lucrurile chiar par sa aiba mai mult gust, mai mult rost si... chiar un public educat?
Poate ca, printr-o asemenea imbratisare, chiar n-am mai vorbi, in trei ani, despre moda locala ca despre o femeie frumoasa care nu iese niciodata din casa - "Ce noroc ca exista, pacat de ea ca n-o vede nimeni!" si nici nu ne-ar mai intreba chiar multi, straini si senini, peste cinci ani: "Care moda romaneasca?"
Eu continuu sa cred ca numai colaborarea strategica a cinci oameni-cheie din industrie va face sa conteze si moda asta a noastra! Voi ce credeti? Pe cine ati pune la socoteala?
Festivalul asta de mode al lui e un eveniment la care ma duc mereu pregatita sa vad niste haine spre-kitsch care se pliaza, insa, pe gusturile, asteptarile si buzunarele oltenilor, niste fatuce subrede care se plimba dezgolite ca sa se-aleaga o missa dintre ele, si, culmea, pe unii dintre cei mai renumiti designeri din lume!

Agatha Ruiz de la Prada si 2 Gun Towers l-au onorat cu prezenta, pana acum, pe Dorin Dumitru, la Craiova. Urmeaza Elie Saab in 2010. Nu stiu cum face, dar reuseste necrezutul, chiar daca "peisajul" nu-l prea ajuta in negocierile cu staff-urile creatorilor internationali...
Dar daca l-ar ajuta cu adevarat? Daca si conceptul, si mizele, si promovarea unui asemenea eveniment ar fi mai putin "nebuloase"? Daca nu s-ar mai cheltui bani doar pentru "entarteimantul" unor balosi-ghiulosi care nu pricep mai-nimic din moda?

Daca si-ar uni Dorin Dumitru fortele cu Alin Galatescu si feshan-uic-ul de la Cluj, care incepe sa capete consistenta prin designerii locali creditati ce i se afiliaza (Wilhelmina Arz, Silvia Serban, Andreea Tincu, Carmen Secareanu, Valentina Vidrascu, Editha Lupea), cu rostul de a obtine garantat si o prezenta internationala inedita in Ardeal, unde lucrurile chiar par sa aiba mai mult gust, mai mult rost si... chiar un public educat?
Poate ca, printr-o asemenea imbratisare, chiar n-am mai vorbi, in trei ani, despre moda locala ca despre o femeie frumoasa care nu iese niciodata din casa - "Ce noroc ca exista, pacat de ea ca n-o vede nimeni!" si nici nu ne-ar mai intreba chiar multi, straini si senini, peste cinci ani: "Care moda romaneasca?"
Eu continuu sa cred ca numai colaborarea strategica a cinci oameni-cheie din industrie va face sa conteze si moda asta a noastra! Voi ce credeti? Pe cine ati pune la socoteala?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)